הראשונה בעולם: אורוגוואי החלה למכור קנאביס לתושבים

הראשונה בעולם: אורוגוואי החלה למכור קנאביס לתושבים

הראשונה בעולם: אורוגוואי החלה למכור קנאביס לתושבים

עד 40 גרם בחודש בעלות של 5 ש”ח לגרם, גידול של עד 6 שתילים בבית וחופש מוחלט מהפללה – אורוגוואי הפכה הבוקר למדינה הראשונה בעולם שמצפצפת על אמנת האו”ם ומוכרת קנאביס חוקי לתושביה. זה לקח כמעט 5 שנים של עבודה אך מהבוקר יכולים האורוגוואינים לבחור בין שני זנים חדשים (ודי חלשים) – ‘אלפא 1’ ו-‘בטא 1’ – לרכישה בבתי מרקחת ממשלתיים.

עוד בשנת 2012 הבטיח לראשונה נשיא אורוגוואי לשעבר, חוסה מוחיקה, כי מדינתו תהפוך להיות הראשונה בעולם שמאשרת לגליזציה מלאה של קנאביס לשמוש פנאי.

למרות שגם היא חתומה על אמנת האו”ם האוסרת על המדינות החברות בארגון למכור קנאביס לתושביהן, מוחיקה החליט לצפצף על ההחלטה ולעשות את הצעד בעצמו. “אתם מיושנים – אנחנו ננצח,” השיבו באורוגוואי לטענות האו”ם על כך שמדובר במהלך בלתי חוקי ומסוכן.

שתי בנות מצטלמות על רקע צמחי קנאביס באורוגוואי

חוגגים את פתיחת חנויות הקנאביס החוקיות באורוגוואי: עד 40 גרם בחודש, ב-5 ש”ח לגרם, עם גידול עד 6 שתילי קנאביס בבית

מאז כבר פרש ‘הנשיא העני בעולם‘ מתפקידו, אך מורשתו נכנסה הבוקר לתוקפה באופן רשמי, סופי ומלא – עם פתיחת חנויות הקנאביס החוקיות הראשונות במדינה, או ליתר דיוק ‘בתי מרקחת’ שימכרו קנאביס לכל בן או בת 18 ומעלה.

בניגוד ללגליזציה האמריקאית בסגנון השוק החופשי, באורוגוואי נקטו בגישה סוציאליסטית של לגליזציה לפיה המדינה היא זו שתנהל את שוק הקנאביס, היא תפקח על איכות הקנאביס שיימכר בבתי מרקחת ממשלתיים והיא גם זו שתסבסד את עלויות ההפקה כך שמחיר הקנאביס יהיה הנמוך ביותר בעולם. “הלגליזציה שלנו טובה יותר משל קולורדו,” הסביר מוחיקה.

לפי החוק החדש, עליו דובר וסופר כבר רבות, יכולים תושבי אורוגוואי שיירשמו לתכנית הממשלתית (כ-5,000 כבר נרשמו) לרכוש עד 40 גרם קנאביס בחודש (10 ג’ בשבוע) במחירים בלתי נתפסים של בין 20 (0.85$) ל-22 (0.95$) פזוס לגרם. יחד עם מיסוי מדובר בכחמישה ש”ח בלבד.

תורים השתרכו הבוקר מחוץ לחנויות הקנאביס החוקיות הראשונות באורוגוואי

המדינה תציע למכירה שלושה עד חמישה זני קנאביס קבועים שיכילו לא יותר מ-15% THC ועל כל שקית מריחואנה יודבק ברקוד כך שכל הפרטים יוזנו למסד נתונים ארצי שיאפשר לממשלה לעקוב אחר המכירות. רכישת הקנאביס תבוצע לאחר זיהוי ביומטרי בעזרת טביעת אצבע.

עוד נקבע כי כל בית-אב יוכל לגדל עד שישה צמחי קנאביס וכי עישון מריחואנה במקומות ציבוריים יהיה מותר בדומה לעישון טבק, אך יהיה אסור במקומות עבודה. נהיגה תחת השפעת קנאביס תהיה אסורה בדומה לנהיגה תחת השפעת אלכוהול.

בנוסף רשאים תושבי אורוגוואי הרשומים לתכנית להתאגד בקבוצות של עד 45 חברים ולגדל יחדיו עד 99 צמחים במן ‘מועדון’, בדומה למודל המועדונים של ברצלונה. הממשלה אפילו תפתח קורסים לגידול קנאביס כדי ללמד את המגדלים החדשים כיצד להפיק את המירב מהתהליך.

אתמול (ד’), אחרי 4 שנות של הטמעת התכנית, החלו מכירות הקנאביס החוקיות לראשונה בבתי המרקחת של המדינה הקטנה (3.4 מיליון תושבים בלבד), כששתי חברות חדשות – ‘סימביוסיס’ (Symbiosis) ו’איקורפ’ (Iccorp) – קיבלו רשיון רשמי מהממשלה לניהול מערכת האריזה והפצת הקנאביס במדינה.

ביום הראשון למכירות – עם פתיחת בתי המרקחת לראשונה – מוצעים בינתיים לרוכשים רק שני זני קנאביס לבחירה: ‘אלפא 1′ (אינדיקה) ו’בטא 1’ (סאטיבה) – שניהם עם אחוזי THC בודדים בלבד.

מטרת הלגליזציה באורוגוואי, על פי מנסחיה המקוריים, היא שבירת השוק השחור של הקנאביס במדינה והעברת רווחיו לקופת האוצר הציבורית במקום לארגוני הפשיעה. “התמכרות לסמים גרועה פחות מסחר לא חוקי בסמים,” הסביר הנשיא לשעבר מוחיקה עם התנעת התכנית.

הנשיא שעבר מוחיקה מסביר מדוע הוא הביא לגליזציה (לתרגום לחצו על כפתור הגדרות)

הרווח השנתי של ממשלת אורוגוואי צפוי להיות 8-12$ מיליון דולר אמריקני ממיסוי בלבד, כשלמדינה עם 3.3 מיליון אזרחים, זהו מספר מכובד ביותר. “אנחנו נשקיע את הכסף בעיקר בתכניות הסברה וחינוך והכסף ילך גם לטיפול במשתמשים בעייתיים כמובן,” מסביר ‘אדריכל’ הלגליזציה של אורוגוואי, מנסח החוק, חוליו קלזאדה.

כשנשאל קלזאדה האם אין ניגוד בין לעשות לגליזציה של קנאביס לבין להסביר על הנזקים שלו, אמר: “נהפוכו – החוקים נגד קידום ופרסום יהיו נוקשים הרבה יותר כעת, אבל לאזרחים יהיה החופש לבחור להשתמש באחד המוצרים האלו אם יחפצו בכך. זו חובת הממשלה ליידע על הנזקים והסכנות ולשכנע אותם להתמודד עם החופש שלהם באחריות הראויה וזה עובד מצויין. בשנת 2005 יישמנו פיקוח על תעשיית הטבק באופן זהה – מאז השימוש בסיגריות בקרב צעירים ירד מ-32% ל-12% אחוז בלבד. זה מוכיח שרגולציה יכולה להיות כלי פוליטי יעיל ביותר ויעילה להשפעה על בריאות הציבור.”

על פי החוק החדש באורוגוואי אפילו אסירים בכלא יורשו לעשן קנאביס, אבל תיירים לא. “אנחנו רוצים שוק קנאביס, לא תיירות קנאביס,” הסביר מוחיקה בעבר.

המשך קריאה: http://www.xn--4dbcyzi5a.com/2017/07/%d7%94%d7%a8%d7%90%d7%a9%d7%95%d7%a0%d7%94-%d7%91%d7%a2%d7%95%d7%9c%d7%9d-%d7%90%d7%95%d7%a8%d7%95%d7%92%d7%95%d7%95%d7%90%d7%99-%d7%94%d7%97%d7%9c%d7%94-%d7%9c%d7%9e%d7%9b%d7%95%d7%a8-%d7%a7%d7%a0/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s