פסק הלכה תקדימי: מותר לעשן קנאביס רפואי בשבת

פסק הלכה תקדימי: מותר לעשן קנאביס רפואי בשבת

פסק הלכה תקדימי: מותר לעשן קנאביס רפואי בשבת

הרב אברהם רזניקוב, רב המרכז הרפואי איכילוב בתל אביב, מודיע במאמר חדש כי למרות שעישון אסור באופן כללי בשבת, הוא כן מותר כאשר מדובר בשימוש בקנאביס רפואי. “אם ע”י פעולת החילול הזה יתחזקו אבריו ג”כ אין למנוע דבר זה מאתו כיון שהוא חולה שיש בו סכנה,” הוא כותב.

מעתה יכולים גם שומרי שבת ומסורת לעשן קנאביס בשבת, זאת כאשר מדובר בשימוש בקנאביס רפואי למטרות בריאותיות – כך קובע הרב של המרכז הרפואי ‘איכילוב’ בתל אביב, אברהם רזניקוב, במאמר חדש שמפורסם בימים אלו בשנתון ‘תחומין‘ בהוצאת מכון צומת (‘תוותי מדע ותורה’).

הרב אברהם רזניקוב - מותר לעשן קנאביס רפואי בשבת

הרב אברהם רזניקוב: “מותר לעשן קנאביס רפואי בשבת”

על אף ההיתר לעשן קנאביס רפואי בשבת, מדגיש הרב רזניקוב כי מדובר כאמור אך ורק כאשר מדובר בשימוש רפואי. בהתייחסו לפסקי הלכה קודמים הנוגעים לאיסור השימוש בסמים קובע רזניקוב כי אלו התייחסו לשימוש על רקע חברתי ולא מטעמים רפואיים.

יחד עם זאת רזניקוב כותב עוד כי עדיף אם ניתן להשתמש בקנאביס בבבליעה, בקפסלות או בתוך מזון וללא צורך לעשן, למשל בעוגיות, שמן או חמאה. על פי הדיוח של ערוץ 7 הרב רזניקוב כותב עוד כי “מותרת גם לקיחת החומר באמצעות מכשיר אידוי המזרים אוויר חם מעל הקנאביס וכי ניתן לכוון מכשיר זה מבעוד יום באמצעות שעון שבת” – זאת למרות שמדובר רק במכשירים ספציפיים שעלותם אלפי שקלים.

בשורה התחתונה מתיר למעשה הרב רזניקוב גם עישון של קנאביס רפואי כאמור, בהיעדר אפשרות אחרת, זאת על פי הדיווח בהסתמך על הביאור הלכה שכתב כי “בדבר שיש חשש שע”י מניעת דבר זה יחלש ויכבד חוליו מחללין עליו השבת… ולפי דברי המאירי… משמע שאם ע”י פעולת החילול הזה יתחזקו אבריו ג”כ אין למנוע דבר זה מאתו כיון שהוא חולה שיש בו סכנה.”

לענין תרומות ומעשרות – כותב הרב רזניקוב כי צמחי מרפא לאכילה פטורים מתרומות ומעשרות. וכן לענין שביעית – צמחי הקנאביס אינם מאכל אדם ואין בהם הפסד אוכלים מצד קדושת שביעית.

ראו גם:
האם מותר לעשן קנאביס על פי התורה?
הרב הריח ופסק: קנאביס רפואי כשר לפסח

המשך קריאה: http://www.xn--4dbcyzi5a.com/2017/06/%d7%a4%d7%a1%d7%a7-%d7%94%d7%9c%d7%9b%d7%94-%d7%aa%d7%a7%d7%93%d7%99%d7%9e%d7%99-%d7%9e%d7%95%d7%aa%d7%a8-%d7%9c%d7%a2%d7%a9%d7%9f-%d7%a7%d7%a0%d7%90%d7%91%d7%99%d7%a1-%d7%a8%d7%a4%d7%95%d7%90%d7%99/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s