כנס קנאטיב נערך בסופ"ש – מאות מטופלים הצטרפו

כנס קנאטיב נערך בסופ"ש – מאות מטופלים הצטרפו

כנס קנאטיב נערך בסופ"ש – מאות מטופלים הצטרפו

למעלה ממאתיים מטופלי קנאביס רפואי הגיעו בסוף השבוע לכנס ההשקה הרשמי של קואופרטיב המטופלים החדש ‘קנאטיב’. מניות-חבר חולקו למשתתפים באירוע ועל הבמה נשאו דברים מייסדי האיגוד ותומכיו. “אנו קוראים לכל המטופלים להצטרף לקנאטיב,” אמרו. כנסים נוספים צפויים להיערך בקרוב.

לראשונה מאז הוקם ענף הקנאביס הרפואי בישראל בשנת 2006, מתאגדים המטופלים ברשיון יחדיו בקואופרטיב, כפי שחשפנו לראשונה כאן במגזין. הקואופרטיב, ‘קנאטיב’, מבטיח לחבריו ליווי ותמיכה של מטופלים במטופלים (רשת תומכי קהילה) והתעצמות השפעתם בענף ככח צרכני מול התאגידים ומשרדי הממשלה.

לקראת כניסת רפורמת הקנאביס הרפואי לתוקפה ועל רקע העובדה שהמטופלים הם אלו שמממנים בפועל את הענף בעזרת תשלום חודשי קבוע על סך 470 ש”ח (כולל משלוח). 28,000 המחזיקים ברשיון היום מכניסים למערכת 160 מיליון ש”ח בשנה – סכום שמהווה למעשה הדלק לגלגלי התעשייה.

באתר קנאטיב מתוארות מגוון הסיבות להקמת הקואופרטיב החדש, אליו הצטרפו בינתיים גם שמות מוכרים כמו ניצב בדימ’ אריה עמית, לשעבר מפקד מחוז ירושלים של המשטרה, אלון גל הקואצ’ר המפורסם שיפיק תורה ל”ניהול מחלה” תחת טיפול עם קנאביס ועוד.

בסוף השבוע (ו’) נערך במרכז ‘נא לגעת’ ביפו כנס ההשקה של הקואופרטיב החדש, בו קיבלו המטופלים הראשונים מניות-חבר רשמיות. על במת האירוע נאמו מייסדי האיגוד וכן אחד התומכים הבולטים ומומחה הקנאביס העולמי פרופ’ דדי מאירי מהטכניון.

לאירוע הגיעו מעל 200 מטופלי קנאביס רפואי, שקיבלו במקום תעודות מניות-חבר והצטרפו באופן רשמי לאיגוד. במאגר הקואופרטיב נרשמו כבר למעלה מ-1,000 מטופלים ובשבועות הקרובים מתוכננים כנסים נוספים בצפון ודרום הארץ.

“הייתי שוטר הרבה שנים ואני בן אדם שראה כמעט הכל בחיים ולא מתרגש משום דבר,” אמר ניצב בדימ’ אריה עמית, “אבל כשהציגו לי את הרעיון של הקואופרטיב כן התרגשתי, כי אני חושב שמדובר בפרוייקט סופר חשוב לא רק למטופלים אלא לכל המדינה. זו מדינה שלא רואה ממטר את האנשים שצריכים שהיא תעזור להם. התחום הזה בעייתי כי יש בו המון כסף ויהיה בו עוד הרבה כסף, וכן כי הקואופרטיב הזה הולך לדרוך על הרגליים של הרבה אנשים שהרוויחו עד היום, לצד מערכות מקובעות ומרובעות של מדינת ישראל שחיות למען עצמן יותר מלמען אחרים, לדוגמה משרדי הבריאות ובטחון פנים בתחום שקשור אלינו ואליכם. כדי שנצליח במאבק אנחנו צריכים לוודא שהארגון יהיה נקי כי כל הזמן ינסו מבחוץ ללכלך את הקואופרטיב והעומדים בראשו. נוודא שההתנהלות נקייה לגמרי, בשקיפות מוחלטת וכמו שצריך. זו הסיבה שאני פה. אני אוודא שהכל מתנהל מסודר וחוקי, ומי שנצטרך לדרוס אותו במאבקים, גם את זה אני יודע לעשות לא רע ובשביל זה אני פה.”

אורי גלזר, יו”ר הועד הציבורי של הקואופרטיב ומי שמלווה את הענף מיום היווסדו, אמר כי “הייתי חלק בהקמת תחום הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות משנת 2003 ועד להקמת היחידה לקנאביס רפואי. המאמץ שלי היה ליצור מודעות ציבורית לסגולות הרפואיות של הגראס (אז עוד לא קראנו לזה קנאביס) ע”י הפקת תכנים תקשורתיים ואקטואליים. את כל הפעילות הזו עשיתי בהתנדבות וחלקים ממנה אף מימנתי מכספי הפרטי בכדי לממש את החזון של ‘קהילת תרופה’. התמזל מזלי והייתי מבין המטופלים הראשונים שהונפק להם אישור לטיפול בקנאביס רפואי. היום יש לי 30,000 חברים כמעט, אתם. אנחנו קהילה, אבל לא סתם קהילה, אנחנו קהילה מממנת. נוצרה קהילה בתחום הרפואה שמממנת כמעט לכל אורך הדרך את התחום. אנחנו מוציאים מהכיס 160 מיליון שקל כל שנה לממן את התחום הזה. העתיד שלנו ושל התחום הזה ימשיך להתפתח תוך ניהול וקידום האינטרסים, אבל של מי? שלנו המטופלים? לא בטוח. לכן יצרנו מנגנון שמתבסס על ערכי הסולידריות והשיתוף. אגודה צרכנית, כלכלית ודמוקרטית ללא כוונות רווח בניהול יעיל וחסכוני. לא עוד חברה בבעלות טייקון זה או אחר. בכוח המשותף שלנו אנחנו בונים מנגנון שלנו, בבעלותנו, בו כולם שווים לכולם ורק כך אף אחד לא יכול להשתלט עלינו. לזה אני קורא צדק חברתי – כולם בשביל אחד ואחד בשביל כולם.”

אורן ליבוביץ’ אמר כי “אני מטופל בקנאביס רפואי מזה 7 שנים. בהתחלה זה היה תחום קטן מאוד שנוהל בהתנדבות ובמסגרתו חולק קנאביס ללא עלות לחולים. היום יש 28 אלף מטופלים. בשנים האחרונות אנחנו שומעים על תכניות על רפורמה, בתי מרקחת, טיפול טוב יותר, מוצר איכותי יותר, זמין יותר וכו’ – וזה לא קורה. זה מתעכב מכמה סיבות, בינתיים אולי תתחיל רק לקראת סוף השנה. גורמים בממשלה מעכבים הקמה של חוות קנאביס רפואי בארץ כפי שאמור היה לקרות כבר, ולכן הכל מתעכב. הקשר שינותק בין המטופלים למגדלים יאפשר לנו המטופלים להיות עצמאיים ולקבוע יחדיו איך ייראו פני הדברים. התכנית שלנו היא שמהיום, עוד לפני כניסת הרפורמה, אנחנו נהיה אלה שניתן את הטון, כקבוצה אחת גדולה שתייצג את האינטרסים. לתחום הזה ייכנסו בקרוב תאגידי ענק שהאינטרסים שלהם הם כלכליים. הקואופרטיב שלנו הוא עם אינטרס שאינו רווח, אלא הקהילה עצמה, אנחנו מטופלי הקנאביס הרפואי. מחירי הקנאביס צפויים לעלות עקב חלוקת שרשרת הייצור לחמש חוליות נפרדות. כל חוליה כזו גוזרת את הקופון שלה. אנחנו נהיה שם כדי לדאוג שזה לא יקרה ואפילו נדאג שהמחירים ירדו. אנו קוראים לכל המטופלים להצטרף לקנאטיב.”

זהר לוי, מומחית לרגולציה וממשל המלווה את הקמת הקואופרטיב, הציגה את מבנה קנאטיב, העלויות, המשמעויות ועוד. “קנאטיב הוא מנגנון שמנוהל על ידי החברים. כולנו שווים. אנחנו מערכת דמוקרטית וננהל בחירות כל 4 שנים. הכסף שייכנס לקנאטיב יושקע חזרה בצרכי המטופלים. ביחד יש לנו כח לשפר את איכות הטיפול שאנו מקבלים, נקדם מחקר בצמח הקנאביס, את הרגולציה ונפעל להרחבת השימוש בו והזכויות שלנו. נפעל גם לכלול את הקנאביס בסל התרופות. הקמנו מערך תומכי קהילה – חברים מטופלים שיעברו הכשרה מקצועית וילוו את המטופלים האחרים. היעד הראשון שלנו הוא לאגד את הקהילה, בשלב ראשון ל-3,000 מטופלים – זה כבר כח צרכני שיאפשר הנחה של 20% לפחות במחיר המוצר.”

בין השאר הוקם במקום חדר עדויות בו הציגו מטופלים שרצו בכך את חזונם ורצונותיהם מהאיגוד החדש:

בכל הנאומים והסרטונים מהאירוע ניתן לצפות בדף הסרטונים באתר קנאטיב.

המשך קריאה: http://www.xn--4dbcyzi5a.com/2017/06/%d7%9b%d7%a0%d7%a1-%d7%a7%d7%a0%d7%90%d7%98%d7%99%d7%91-%d7%a0%d7%a2%d7%a8%d7%9a-%d7%91%d7%a1%d7%95%d7%a4%d7%a9-%d7%9e%d7%90%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%98%d7%95%d7%a4%d7%9c%d7%99%d7%9d-%d7%94%d7%a6/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s