מחצית מצרכני הקנאביס בישראל עושים זאת למטרות רפואיות

מחצית מצרכני הקנאביס בישראל עושים זאת למטרות רפואיות

מחצית מצרכני הקנאביס בישראל עושים זאת למטרות רפואיות

סקר חדש שנערך על ידי אוניברסיטת חיפה מצא ש-45% מהישראלים הצורכים קנאביס ללא רישיון חוקי מהמדינה, מגדירים את השימוש בצמח כטיפול רפואי עבורם. 80% ממטופלי הקנאביס הרפואי צורכים את הקנאביס בעישון, והשאר באידוי ואכילה.

במחקר חדש שנערך באוניברסיטת חיפה על צרכני קנאביס ישראלים נמצא כי 45% מצרכני הקנאביס הלא חוקי טוענים כי הם עושים זאת מסיבות רפואיות. אולם עוד התברר כי הם שונים באופן מהותי במאפייני השימוש שלהם ממי שיש לו רישיון לקנאביס רפואי ודומים יותר דווקא לאלה שמודים שהם צורכים קנאביס למטרות פנאי.

"צרכנים ברישיון בישראל נבדלים משתי הקבוצות האחרות. במחקר מקביל בקנדה למשל, לא נמצאו הבדלים בולטים בין קבוצת הצרכנים למטרות רפואיות ברישיון וללא רישיון", מסבירה ד"ר שרון שניטמן מבית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת חיפה, שערכה את המחקר.

שרון שניטמן

ד"ר שרון שניטמן, אוניברסיטת חיפה, עורכת הסקר

"למרות קולות אשר העלו חשש, המחקר מציע שמערכת חלוקת הרישיונות בארץ עובדת כראוי ולא מחלקת רישיונות לאנשים שלא זקוקים לזה באמת", הוסיפה ד"ר שניטמן.

אחת הטענות המרכזיות שנשמעות מצד צרכני קנאביס במהלך השנים האחרונות, היתה שחלק גדול מהם, אלו שאינם מחזיקים ברשיון, עושים זאת כדי להקל על בעיות רפואיות שונות.

במחקר הנוכחי ביקשה ד"ר שניטמן לבדוק האם יש הבדלים בין צרכני קנאביס ברישיון, צרכני קנאביס ללא רישיון שטוענים שהם עושים זאת ממניעים רפואיים וצרכני קנאביס שטוענים כי הם עושים זאת לצרכי הנאה בלבד.

מחקר צרכני קנאביס מול מטופלי קנאביס

מטופלי קנאביס צורכים יותר קנאביס, יותר פעמים, ופחות בעישון

במחקר השתתפו 1479 משיבים, קוראי מגזין קנאביס, שהתחלקו ל-3 קבוצות: הקבוצה הראשונה היו כאלה שצרכו קנאביס עם רישיון. קבוצה שנייה הייתה של אנשים ללא רישיון לצריכת קנאביס, שענו שהם סובלים מבעיות רפואיות כרוניות ומשתמשים בקנאביס כדי להקל על התסמינים וקבוצה שלישית הייתה של כאלה שאמרו שהם צורכים קנאביס להנאה בלבד.

בסך הכל התברר כי ל-6.6% יש רישיון והיתר התחלקו בצורה כמעט שווה: 48.7% מהמשיבים השתמשו למטרות הנאה ו-44.7% השתמשו למטרות רפואיות ללא רישיון.

מהממצאים התברר כי יש הבדלים ברורים בשימוש ובהשפעות בין קבוצת הצרכנים ברשיון לשתי הקבוצות האחרות בהן ההבדלים ביניהם היו שוליים.

למשל, התברר שבקרב שתי הקבוצות ללא רישיון, למעלה מ-98% השתמשו בקנאביס דרך עישון, זאת לעומת 67% בלבד שבחרו בדרך זו מקרב בעלי הרישיון. במקרה של האחרונים, כמעט 20% מהם בחרו לעשות זאת דרך מכשירי אידוי (Vaporize).

עוד נמצא כי מטופלי הקנאביס הרפואי מבוגרים יותר ובעלי אחוז גבוה יותר של נשים, לעומת שתי הקבוצות האחרות. כמו כן נמצא שקבוצת המטופלים צורכת כמות גדולה יותר של קנאביס ובתכיפות רבה יותר.

מחקר צרכני קנאביס מול מטופלי קנאביס

השפעת הקנאביס נמשכת פחות בקרב מטופלים המורגלים בשימוש

הבדל נוסף שנמצא היה במשך ההשפעה של השימוש בקנאביס: צרכני הפנאי דיווחו על 3:58 שעות של "היי" והרפואיים ללא רישיון על 3:45 שעות, כשלדברי החוקרת, ההבדל בזמנים כפי שניתן לראות הוא כלל לא מובהק. לעומתם, המטופלים הצרכנים ברישיון רפואי דיווחו על 2:41 שעות של תחושת השפעה.

כמו כן שאלה החוקרת את המשתתפים לגבי בעיות שהם קושרים לשימוש בקנאביס, כמו בעיות בעבודה, מריבות עם אחרים, תאונות ועוד – ומצאה כי הצרכנים "הרפואיים ללא רישיון" דיווחו על הרמה הגבוהה ביותר של בעיות, לאחר מכן צרכני הפנאי ולבסוף המטופלים ברישיון.

"מהמחקר עולים שני דברים עיקריים: האחד, מלבד הנאה יש הרבה מאוד צרכנים ללא רישיון אשר עושים שימוש בקנאביס בכדי להקל על תסמינים פיזיים ונפשיים וכדאי לתת על זה את הדעת כאשר מתייחסים למוטיבציות לשימוש," הסביר ד"ר שניטמן. "השני, צרכנים ברישיון בישראל נבדלים משתי הקבוצות האחרות. ממצא זה אינו מובן מאליו. במחקר בקנדה למשל, לא נמצאו הבדלים בולטים בין קבוצת הצרכנים למטרות רפואיות ברישיון וללא רישיון."

המשך קריאה: http://www.xn--4dbcyzi5a.com/2017/05/%d7%9e%d7%97%d7%a6%d7%99%d7%aa-%d7%9e%d7%a6%d7%a8%d7%9b%d7%a0%d7%99-%d7%94%d7%a7%d7%a0%d7%90%d7%91%d7%99%d7%a1-%d7%91%d7%99%d7%a9%d7%a8%d7%90%d7%9c-%d7%a2%d7%95%d7%a9%d7%99%d7%9d-%d7%96%d7%90%d7%aa/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s