איך להוציא רישיון קנאביס רפואי ב-4 שלבים

איך להוציא רישיון קנאביס רפואי ב-4 שלבים

איך להוציא אישור/רישיון לשימוש בקנאביס רפואי ממשרד הבריאות: לפני שניגשים לרופא, כדאי להכיר את התהליך היטב: מהן המחלות בגינן ניתן לקבל קנאביס רפואי, לאיזה רופא צריך ללכת ומה צריך להביא איתנו לפגישה, אלו הם השלבים שיש לעבור בדרך לקבלת הרישיון.

ראשית נזכיר שהמונח 'קנאביס רפואי' מתייחס לפרחי קנאביס או תמציות קנאביס המיוצרות בפיקוח וברשיון משרד הבריאות. לבד מכך אין הבדל בין קנאביס רפואי לכל קנאביס אחר, המוכר גם בשמותיו 'מריחואנה' או מריחואנה רפואית, 'גראס' או גראס רפואי, וכן 'וויד' או, ניחשתם נכון, וויד רפואי – הכל זה קנאביס.

שלב 1: האם המחלה ברשימת ההתוויות?

משרד הבריאות פירסם רשימת "התוויות" (נוהל 106) ובו פירוט מדוייק עבור אילו מחלות ניתן לקבל רשיון קנאביס רפואי בישראל. ראשית יש לבדוק האם המחלה, התסמונת או הבעיה ממנה אתם סובלים, נמצאת אכן באותה רשימת התוויות.

כדי שלא תצטרכו לבדוק בעצמכם, אלו המחלות שאושרו עד כה לקבלת קנאביס רפואי:

 • סרטן
 • קרוהן
 • קוליטיס
 • כאב
 • איידס (HIV)
 • טרשת נפוצה
 • פרקינסון
 • תסמונת טורט
 • אפילפסיה
 • חולים סופניים
 • פוסט טראומה (PTSD).

אך שימו לב: לא כל מי שחולה בכל אחת מהמחלות יהיה זכאי בהכרח לקבלת רשיון. ישנם תנאים ספציפיים לכל מחלה ויש לבדוק את התנאים המדוייקים במסמך הרשמי.

שלב 2: הולכים לרופא

בישראל יש כיום רק כ-30 רופאים הרשאים להנפיק רשיונות קנאביס רפואי למטופלים בעצמם – אך ורק לחולי סרטן.

אותם רופאים נמצאים בבתי החולים בלינסון (רבין), איכילוב, 'שיבא' תל השומר, הדסה, רמב"ם, זיו, גליל מערבי ואסף הרופא, והם עובדים בצמוד עם משרד הבריאות, אך מנפיקים את הרשיון באופן עצמאי בבית החולים בו מאושפז החולה, ללא קשר ליחידה לקנאביס רפואי ואף בתוך 24-48 שעות ממועד הבקשה.

מיכאל דור, היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות

ד"ר מיכאל דור, האיש שחותם על הרשיונות

מלבדם היחיד שחותם על הרשיונות הוא מנהל בייחידה לקנאביס רפואי (יק"ר) ד"ר מיכאל דור. ד"ר דור חותם ומאשר את הרשיונות על סמך עמידה בתנאים כאמור וכן על סמך המלצת רופא.

על כן השלב השני הוא לגשת לרופא ולהשיג המלצה לטיפול בקנאביס רפואי – אותה שולח הרופא בטופס מקוון היישר למשרד הבריאות.

בעוד שהיו מקרים בהם התקבלו גם המלצות של רופאי משפחה, במרבית המקרים עדיף באופן חד משמעי לקבל המלצה של רופא מומחה, בכל התמחות הרלוונטית למחלה ובהתאם לתנאים כאמור.

לאיזה רופא הולכים? ישנם כמובן הרופאים המוכרים בתמיכתם בטיפול בקנאביס או בגישה שאומרת שקנאביס, כטיפול טבעי, צריך לבוא לפני הטיפול בתרופות ולא לאחריו, כפי שדורש משרד הבריאות. אותם רופאים מקבלים בדרך כלל את החולים בקליניקה הפרטית שלהם, ובכדי לקבוע תור יש להמתין לעתים גם עד שנה ויותר.

עם זאת ישנם רופאים רבים נוספים שתומכים אך אינם מוכרים. בשביל זה קמו שירותים שמספקים ארגונים שונים לעזרה בקבלת רשיון קנאביס רפואי. למעשה עזרה זו היא קישור לאחד הרופאים אשר יותר "ידידותיים" לנושא. מאחר ואותם רופאים לא מעוניינים ששמם ייחשף, כי אז ייווצר סחף ולחץ מצד חולים שלעתים אף מוביל למקרים לא נעימים, גם אנחנו לא נחשוף את שמותיהם כאן.

חיפוש בגוגל אחר המונח "עזרה בקבלת רישיון לקנאביס רפואי" יעלה תוצאות אורגניות וכן פרסומות של שלל שירותים בתחום. כזכור רק לאחרונה נעצר רופא בכיר לאחר שהפעיל מרפאה שעזרה כך בקבלת רשיונות.

אם כן ניתן להגיע לרופאים תומכים דרך כל אותם קישורים, אך ניתן גם לגשת לרופא המומחה שלכם ולנסות את מזלכם. ייתכן והוא יתמוך במידה וניסיתם כבר הכל. ואם לא הוא, אולי רופא מומחה אחר. שווה לנסות ואם לא מוצאים ורוצים עזרה, ניתן לשלם את העמלה עבור אותם קישורים.

שלב 3: מה אומרים לרופא?

באופן כללי ניתן להבחין, על פי אותה רשימת התוויות של משרד הבריאות, כי מי שחולה או סובל מאחת המחלות ברשימה צריך להמתין כשנה של טיפול בתרופות קונבנציונאליות על מנת להיות "כשיר" לקבלת קנאביס רפואי.

אם כן מומלץ להגיע לרופא עם תיק רפואי בו כבר רשומים מרשמים לתרופות במשך השנה האחרונה לפחות, ואין זה משנה אם מישהו ממש התמכר לתרופות האלה, או מישהו לקח מעט.

כשניגשים לרופא צריך כמובן להגיע עם כל היסטוריית הטיפולים הקודמת ומומלץ לפרט על האופן בו אותן תרופות בשימוש, גורמות לתופעות לוואי לא נעימות. ידוע למשל שתרופה X גורמת לתופעות לוואי Y, וחשוב שהרופא ידע זאת.

בעוד שיהיו כאלו שעלולים להרגיש אי נוחות מסויימת להעלות את אפשרות הטיפול בקנאביס רפואי, ואחרים שיחששו מתגובת הרופא, האמת היא שאין כל סיבה לחשש. בסופו של דבר מדובר כאן בנותן שירות, אחד מני רבים. אם לא ייתן שירות טוב, תוכלו לגשת לחוות דעת שנייה.

אז אחרי שאתם סובלים מהמחלה למעלה משנה, וניסיתם כבר את כל התרופות, פתאום חבר שאתם מכירים ומעריכים את דעתו, ממליץ לכם לנסות קנאביס והבטיח שזה יעשה לכם טוב? זה גם מה שקורה לרבים אחרים. ברגע שמנסים, פתאום נעלמים הכאבים, פתאום אפשר לישון בלילה, פתאום התאבון חוזר.

הרופא יכול לדחות את בקשתכם, או להמליץ על הטיפול, הן בתפרחת קנאביס, או בשמן קנאביס, או בשניהם יחדיו, או בקפסולות ועוד.

אם ממליץ, על הרופא לרשות את כל היסטוריית הטיפולים שלכם, ולפרט מדוע החליט להמליץ על טיפול בקנאביס רפואי.

שלב 4: שליחת המלצה למשרד הבריאות

אם הגעתם לשלב הרביעי והרופא שלכם מוכן להמליץ לכם על טיפול בקנאביס רפואי, כל שנותר הוא למלא את הטופס הייעודי המקוון באתר משרד הבריאות (אם זו הפעם הראשונה לרופא, חשוב שידע שצריך להתקין את סרגל הכלים המיוחד הזה קודם).

לאחר מילוי כל הפרטים וההמלצה בטופס המקוון, על הרופא לשלוח אותו דרך המערכת למשרד הבריאות, ובמקביל לתת לכם עותק מודפס ממנו, כדי שאותו תוכלו לשלוח ליחידה לקנאביס רפואי (יק"ר).

במידה ומעוניינים להיות משובצים לאחת מחברות הקנאביס הרפואי בישראל – חשוב שהרופא יציין זאת בטופס שנשלח למשרד. כמו כן חשוב שהרופא יציין האם הטיפול המומלץ הוא בתפרחת או בשמן.

את ההמלצה יש לשלוח בפקס מספר: 02-6474810.
לאחר יממה מומלץ להתקשר לטלפון 08-6268000 כדי לבדוק אם הפקס אכן הגיע.

זהו, עכשיו נותר להמתין בין שבועיים לחודשיים – עד לקבלת התשובה הרשמית ממשרד הבריאות. פרטים נוספים באתר משרד הבריאות.

חשוב לדעת

 • במרבית המקרים הרשיון הראשון ניתן לתקופה של חצי שנה בלבד.
 • יש לבצע בדיקות מעקב אצל הרופא בכל רבעון (כל 3 חודשים).
 • לרוב הרשיון הראשון ניתן ל-20-30 גרם קנאביס.
 • ניתן לבקש העלאה בהמשך, בדרך כלל בשלב חידוש הרשיון, בהמלצת הרופא.
 • חידוש רשיון נעשה באותו האופן של הרשיון החדש – על הרופא למלא את טופס החידוש ולשלוח למשרד. עליכם לקחת את העותק ולשלוח ליק"ר.
אתם אוהבים קנאביס, אנחנו אוהבים קנאביס, בואו נהיה חברים:

http://assets-prod.vicomi.com/vicomi.js

איך להוציא רישיון קנאביס רפואי ב-4 שלבים
המשך קריאה: http://www.xn--4dbcyzi5a.com/2015/11/%d7%90%d7%99%d7%9a-%d7%9c%d7%94%d7%95%d7%a6%d7%99%d7%90-%d7%a8%d7%a9%d7%99%d7%95%d7%9f-%d7%a7%d7%a0%d7%90%d7%91%d7%99%d7%a1-%d7%a8%d7%a4%d7%95%d7%90%d7%99-%d7%a9%d7%9c%d7%91-%d7%90%d7%97%d7%a8%d7%99/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s